Bitcoin fiyatı, bugün neden yükseldi?

tarafından
54
Bitcoin fiyatı, bugün neden yükseldi?

Bitcoin, 2024’e büyük bir yükselişle başladı ve Nisan 2022’den beri en yüksek seviye olan 45.925 dolara ulaştı.

CME Bitcoin vadeli işlemleri de olumlu etkilendi

Son fiyat artışı, SEC’nin spot Bitcoin ETF’ine ilişkin kararın yaklaşmasından kısa bir süre önce geldi.

CME Bitcoin vadeli işlem verileri de yatırımcıların daha yüksek Bitcoin fiyatı beklentisiyle işlem yaptığını gösteriyor. 2 Ocak itibariyle vadeli işlemler, kripto para biriminin spot değerine kıyasla 1.300 dolar daha yüksek bir seviyede işlem görüyordu.

Bu “contango” vadeli işlem trader’larının potansiyel bir BTC ETF onayından ötürü beklenen talep artışı gerekçesiyle varlığın fiyatının artmasını beklediklerini gösteriyor. 

Sonuç olarak trader’lar, spot fiyatın önümüzdeki günlerde eninde sonunda vadeli işlem fiyatlarını yakalayacağına dair veya aşacağına dair bahis yapmayı sürdürüyor.

Kripto borsalarında para çekme işlemleri artıyor

Tüm kripto para borsalarına giren ve çıkan BTC arasındaki farkı gösteren Bitcoin net akışı, bugün negatife döndü.

Spot borsalardaki düşük net akış, yatırımcıların fonlarını uzun vadede borsalardan çektiği düşünüldüğünde satın alma baskısının arttığını gösteriyor.

Yaşanan son düşüş, BlackRock’un spot Bitcoin ETF başvurusundan bu yana tüm kripto para borsalarındaki varlıkların azalmasıyla oluşan ve aylardır devam eden eğilimin sürdüğünü gösteriyor.

Bu durum ayrıca, yatırımcıların ETF kararının yaklaştığı şu günlerde potansiyel olarak 2024 BTC yarılanmasına kadar olan günlerde daha yüksek fiyat beklentisi olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatında teknik kırılma

Bitcoin’in bugünkü fiyat artışları, aynı zamanda yükselen üçgen adı verilen yukarı yönlü devam yapısının bir parçası.

Yükselen üçgenler, yükseliş trendilerinde  fiyatın kararlı bir şekilde üst trend çizgilerinin üzerine çıkması ve maksimum yüksekliğine kadar artış göstermesiyle çözülür.

Bitcoin fiyatı, 2 Ocak itibarıyla yükselen üçgen formasyonunun kırılma aşamasına girdi. Bu, Bitcoin fiyatının şu anda üçgenin birincil kırılma hedefini 50.000 doların altında takip ettiği anlamına geliyor. 

Kaynak