Bitcoin 2022 başlarından bu yana ilk kez 42 bin doları aştı; altın yeni rekor kırdı!

tarafından
126
Bitcoin 2022 başlarından bu yana ilk kez 42 bin doları aştı; altın yeni rekor kırdı!

Yatırımcılar ABD ekonomisinden gelecek iyi haberleri beklerken, İsrail-Hamas savaşının yayılabileceği endişesi altın fiyatını yükseltti!

Bitcoin, ABD’de faiz indirimleri ve borsada işlem görecek bitcoin fonlarının yakında onaylanacağına yönelik beklentiler nedeniyle 42 bin doları aşarak Nisan 2022’den beri en yüksek seviyesini gördü.

Dünyanın en büyük kripto para birimi pazartesi günü yüzde 8’den fazla artışla 42 bin 100 dolara ulaştıktan sonra biraz geriledi. Bitcoin salı sabahı itibariyle 41 bin 600 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin yıl başından bu yan yüzde 150’nin üzerinde artış gösterdi ancak mevcut fiyat 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala yüzde 40 daha düşük.

Pazar günü Kızıldeniz’de bir Amerikan savaş gemisi ve ticari gemilere yapılan saldırı İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir çatışmaya dönüşebileceği korkularını alevlendirdi.

Altın, ABD merkez bankası Federal Reserve’ün gelecek yıl faiz oranlarını düşüreceği beklentilerinin yanı sıra Orta Doğu’daki gerilim ve zayıflayan doların etkisiyle yeni bir rekora ulaştı. 

Fiyat kısa bir süre içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ons başına 2 bin 144 doları gördükten sonra salı sabahı itibarıyla 2 bin 50 dolar civarına geriledi.

Petrol fiyatları düştü

Artan jeopolitik gerginliklere rağmen petrol fiyatları, yatırımcıların OPEC+’nın arz kesintilerine ilişkin son kararına yönelik kuşkuları ve küresel yakıt talebine ilişkin belirsizliklerin baskısıyla düşüşe geçti, ancak Orta Doğu’daki çatışmalardan kaynaklanan arz kesintisi riski kayıpları sınırladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri salı sabahı 78 dolar civarında seyrederken WTI ham petrol vadeli işlemleri varil başına 74 doların altına düştü.

Bu hafta yatırımcılar hangi verileri takip edecek?

Piyasalar, enflasyonun gevşediğine dair işaretleri bekliyor ve Fed’in faiz oranlarını artırmayı bitirmiş olmasını umut ediyor.

Asya hisse senetleri salı günü geriledi. Hindistan hisseleri, finans ve enerji hisselerinin etkisiyle yükselirken, eyalet seçimlerinde iktidar partisinin önemli kazanımlar elde etmesi iç piyasayı canlandırdı.

ABD hisse senetleri, Fed Başkanı Jay Powell’ın yorumlarının merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bitirdiği ve faiz oranlarını beklenenden daha erken indirmeye başlayacağı umutlarını körüklemesinin ardından cuma günü Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde kapanmıştı.

Bu hafta yatırımcılar ABD’deki petrol stoklarını ve ülkeden gelen çeşitli istihdam raporlarını yakından izleyecek, çünkü dünyanın en büyük ekonomisinin hızlı bir toparlanma göstermesi ve gelecek yıl resesyondan kaçınması bekleniyor.

Yeni işler ekonomik sağlığın öncü göstergesi olduğundan, salı günkü JOLTs iş ilanları, perşembe günkü işsizlik başvuruları ve cuma günkü işsizlik oranı yatırımcıların yakından takip edeceği verilere olacak.

Bir sonraki Fed para politikası toplantısı 12-13 Aralık’ta yapılacak.

Avrupa’da ise perşembe günü açıklanacak olan Euro Bölgesi ekonomik büyüme ve istihdam verileri, resesyonla karşı karşıya olmasından endişe edilen bölgeyle ilgili ipuçları verecek.