BTC 80 bin doları aşacak

tarafından
65
BTC 80 bin doları aşacak

Bitwise kıdemli araştırma analisti Ryan Rasmussen, Bitcoin’in 2024 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 80 bin dolara ulaşmaya hazırlandığını ve aynı yıl stablecoinlerin ödeme devi Visa’dan daha fazla para transferi gerçekleştireceğini dile getirdi. 

Rasmussen, 13 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği X (eski adıyla Twitter) gönderisinde, 2024 yılında kripto endüstrisindeki on yükseliş tahminini özetledi ve ana temalardan biri stablecoin endüstrisinin patlayıcı büyümesi oldu. 

Bitwise’a göre stablecoinler, Visa ödeme hacminden daha fazla hacme sahip olacak, dolar ve diğer itibari para çıpalı coinler kriptonun piyasasının en önemli unsurlarından biri haline gelecek. 

2023’ün üçüncü çeyreğine kadar Visa 9 trilyon dolardan fazla ödeme gerçekleştirirken, stablecoin işlem hacmi 5 trilyon doları aşmıştı.  

Rasmussen, stablecoinlerin son dört yıl içinde, sıfıra yakın bir piyasa değerinden 137 milyar dolara yükseldiğine işaret etti ve bu büyüme trendi göz önüne alındığında, 2024 yılında stablecoinlerin daha fazla işlem hacmine sahip olacağını iddia etti. 

Bitwise, stablecoin odaklı büyüme beklentisinde yalnız değil.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, 13 Aralık tarihinde CNBC’ye verdiği röportajda, önümüzdeki yıllarda yatırımcıların internet destekli dijital dolarların güvenilirliğine olan ihtiyaçları arttıkça, stablecoinlere olan talebin de patlayacağını söyledi.

“Dijital dolar için büyük bir iştah var. Bu çok büyük bir şey ve doğrusunu söylemek gerekirse bu insanlar paralarını enflasyondan korumaya çalışan kişilerden farklı insanlar.”

Varlık yöneticisi Van Eck, toplam stablecoin piyasa değerinin önümüzdeki yılın sonuna kadar 200 milyar dolara ulaşacağını vurguladı.

İlgili: ‘Büyük hayranlık duyuyorum’

Rasmussen ayrıca 2024 yılında 80 bin doların üzerinde işlem göreceğini tahmin ettiği Bitcoin için güçlü bir yıl olacağını söyledi ve ilk spot Bitcoin ETF onayı ile Nisan ayındaki yarılanma olayının fiyat artışı için önemli katalizörler olacağını ifade etti. 

Bununla birlikte, 2024 yılı için Bitcoin tahminleri büyük farklılıklar gösteriyor. Kasım ayında Bitcoin yorumcusu Plan B, Bitcoin’in ortalama fiyatının 2024 ve 2028 yılları arasında en az 100 bin dolar olmasını beklediğini söyledi. BitQuant ise 2024’teki yarılanmanın ardından 250 bin dolar civarında bir hedef belirledi. Hatta bazı yorumcular Bitcoin’in sonunda 1 milyon dolara çıkma olasılığını bile dile getirdi. 

Bitwise, spot Bitcoin ETF’inin sadece onaylanmakla kalmayacağını, aynı zamanda önümüzdeki beş yıl içinde yönetim altındaki varlıklarda 72 milyar doları yakalayarak tüm zamanların en başarılı ETF lansmanı olacağı tahmininde bulundu.  

Bitwise, SEC’e spot Bitcoin ETF’i için başvuran 13 finans kuruluşu arasında yer alıyor.  

Ethereum’un da 2024’te önemli ölçüde gelişeceği belirtildi. Bitwise, gelirin yüzde 100 artarak 5 milyar dolara çıkacağını ve EIP-4484 yükseltmesinin ana ağda işlem maliyetlerini 0,01 doların altına düşürebileceğini ekledi.

Kripto varlıkların dışında Coinbase, 2024’ün boğa piyasasından en fazla kazanç elde edecek TradFi platformu olarak görünüyor ve Bitwise, Wall St. beklentilerini on kat aşacak şekilde gelecek yıl gelirinde yüzde 100’lük bir artış öngörüyor.  

Kaynak