Bu üç kripto para, 2023’te yeniden doğdu

tarafından
79
Bu üç kripto para, 2023’te yeniden doğdu

Kripto para piyasası, 2023 yılında önemli bir toparlanma yaşadı ve lider kripto para yılbaşından bugüne yüzde 160’lık yükselişle pazara liderlik etti. 

Boğa piyasasının başlaması, birçok altcoin’i yükseltti. 2023 yılının en büyük fiyat artışlarına yakından göz atalım.

Solana’dan büyük bir geri dönüş

Solana, Aralık 2022’deki döngünün en düşük seviyesi olan 8,27 dolardan yaklaşık yüzde 1.215’lik artışla 2023 yılının en büyük geri dönüşünü gerçekleştirdi. Ek olarak 5 Haziran’daki döngüya bakıldığında BTC’ye kıyasla yüzde 485 arttı.

SOL/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

SOL, 2022’de yüzde 95 düşerek yılın en büyük düşüşlerinden birini gerçekleştirdi. Özellikle FTX’in varlığın büyük yatırımcılarından biri olması da değer kaybını tetikledi.

Solana’nın 2023’teki yükselişi, FTX’in varlık satışı, merkeziyetsiz uygulamaların kullanımındaki artış, artan pazar talebi, ağ etkinliği ve daha iyi ağ istikrarına bağlanabilir. 

Solana’nın mobil erişilebilirlik ve verimli işlemlere verdiği önem, yeni kullanıcıların ve geliştiricilerin de ilgisini çekerek pazar konumunu ve benimsenmesini güçlendirdi.

SOL fiyat analizi

Olumlu gelişmelere rağmen, SOL’un fiyat grafiği 2024 başı için düşüş eğilimi olduğunu gösteriyor. 

SOL’un haftalık göreceli güç endeksi (RSI) 70’in üzerinde yer aldı ve bu da önümüzdeki haftalarda bir geri çekilme potansiyelini artırıyor. Ek olarak, SOL’a yönelik satış senaryosu da yükseliyor çünkü SOL 132 dolar yakınındaki 0,5 Fibonacci geri çekilme çizgisinin üzerinde kapanmaya çalışıyor.

SOL/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

132 dolarlık direnç seviyesi, Solana’nın Mart 2022’deki yukarı yönlü girişimlerini sınırlamada etkili oldu ve bu daha sonra yüzde 94’lük bir fiyat çöküşü yaşanmasına yol açtı. SOL, 2024’ün ilk yarısında da benzer bir durumla karşı karşıya ve aşağı yönlü hedefi, yaklaşık 40 dolarda yer alıyor. 

Bununla birlikte, yükselen trend çizgisi desteğinin test edilmesinin ardından yılın ikinci yarısında SOL yükseliş trendine devam edebilir. Ardından, yıl sonuna kadar önceki rekor seviyesi olan 265 dolara bir tırmanış ihtimal dahilinde olabilir. 

TRX, Covid-19’dan bu yana yüzde 1.270 arttı.

TRX, kripto pazarındaki 2018-2020 ayı piyasası sırasında yüzde 98 oranında düştü. Ancak TRX/USD, 2023’teki yüzde 100’lük yükseliş de dahil olmak üzere Mart 2020’de 0,0076 dolara yakın dip seviyesinden bu yana yüzde 1.270’in üzerinde artış gösterdi.

TRX/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Tron’un fiyat atışı, DeFi sektöründeki güçlü performansıyla örtüşüyor. Özellikle Tron ekosistemindeki TVL, Nisan 2020’de yaklaşık 30 milyon TRX’ten Aralık 2023 itibarıyla 76 milyar TRX’in üzerine çıktı. 

Tron TVL performans grafiği. Kaynak: DefiLlama

Tron, buna ek olarak token yakma faaliyetlerine hız vererek artan TVL’ye karşı aktif arzında düşüşe gitti ve bunun fiyatı yukarı çekmesi bekleniyor. 

Tron, aynı zamanda 2023 yılında da piyasa değeri artan USDT için en büyük blockchain haline geldi. Bugün, tüm USDT’nin yarısında fazlası Tron ağında yer alıyor.

TRX’in 2024 fiyat görünümü

Daha geniş zaman dilimli grafiklerde TRX dev üçgen fiyat aralığının zirvesine ulaşıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, 2024’ün ilk çeyreğinde TRX fiyatının üçgenin üst trend çizgisi (~0,108 dolar) ile alt trend çizgisi (~0,095 dolar) arasında dalgalanmasına tanık olunması muhtemel görünüyor.

TRX/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Bununla birlikte diğer tüm kripto paralar gibi TRX’in 2024’ün geri kalanına ilişkin fiyat eğilimleri büyük ölçüde spot Bitcoin ETF onayı, Bitcoin halving’i ve küresel ekonomi gibi daha geniş faktörlere bağlı olacak.

TRX’in haftalık grafikte üçgenin üst trend çizgisinin üzerinde kararlı bir şekilde kapanması durumunda 0,20 dolarlık hedef 2024 yılına kadar ulaşılabilir olabilir.

Tersine, üçgenin alt trend çizgisinin altına bir kırılma, TRX’in fiyatını 0,236 Fibonacci çizgisine ve 200 haftalık üssel hareketli ortalamaya (200 haftalık EMA; mavi dalga) denk gelen 0,056 dolara düşürme riski taşıyor.

AVAX fiyatı yüzde 370 arttı

AVAX fiyatı, Eylül 2023’teki döngünün en düşük seviyesi olan 8,65 dolardan ölçüldüğünde neredeyse yüzde 370’lik bir yükseliş yaşadı. 

AVAX/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

İlginç bir biçimde AVAX’ın toparlanması, 2023’ün ikinci yarısında yaklaşık 19 milyon AVAX kilidinin açılmasıyla gerçekleşti. Aran fiyatlar, piyasaların ek arzı kolayca absorbe ettiğini gösterdi.

Bununla birlikte Avalanche’ın ağ ölçümleri, temel talebin zayıf olduğunu gösteriyor. Örneğin, Avalanche ekosistemindeki TVL, fiyat yükselişinin başladığı eylül ayında yaklaşık 55 milyon AVAX’a kıyasla aralık ayında yaklaşık 23 milyon AVAX’a geriledi.

Avalanche TVL performansı grafiği. Kaynak: DefiLlama

2024 yılı için AVAX fiyat görünümü

AVAX’ın yükseliş trendindeki zayıflık, yükselen fiyatları ile azalan hacimleri arasındaki artan farkta görülüyor.

İlgili: ADA, SOL ve DOT yükselişe geçti, altcoin sezonu kapıda mı?

Önemli bir işlem hacmi olmamasına karşın fiyatta yaşanan artış, fiyat hareketinin arkasında güçlü bir inanç yer almadığını gösteriyor. Bu, piyasaya daha az sayıda yatırımcının katıldığı ve katılanların da bu gidişata tam olarak güvenemeyeceği anlamına gelebilir. 

AVAX/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

AVAX fiyatı, 29 Aralık itibarıyla direnç olarak 0,618 Fib hattında 50,50 dolar yakınında durdu. 2024’ün ilk çeyreğinde gerçekleşebilecek olan 29,50 dolarlık bir sonraki Fib hattına doğru bir düzeltme halihazırda devam ediyor gibi görünüyor. 

29,50 doların altında yaşanabilecek daha fazla düşüş, AVAX’ın bir sonraki düşüş hedefi olarak 50 haftalık EMA’sı olan 20,16 dolara düşmesine neden olabilir. 

Kaynak