Kripto topluluğundan bakanlığın SBF kararına tepki

tarafından
52
Kripto topluluğundan bakanlığın SBF kararına tepki

ABD Adalet Bakanlığı’nın SBF’ye karşı yeni bir dava açmama kararı, kripto topluluğunun tepkisine neden oldu. Savcılar tarafından sunulan bir mektupta bu konunun derhal çözülmesi gerektiği belirtildi. 

Karar, SBF’nin kampanyaya yasa dışı katkıda bulunulması amacıyla komplo kurma konusunda ek suçlamalarla karşı karşıya kalmayacağı anlamına geliyor. Belgede, ikinci duruşmada sunulacak delillerin zaten sunulduğunu ve Mart 2024’teki davada bunların mahkeme tarafından değerlendirilebileceği belirtildi.

Kripto topluluğu bu karara karşı çıktı. Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, duyurunun adli bir hata olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Suçlamaların kamuya açıklanmasındaki kamu yararı neredeyse her zaman önemlidir. Kampanya finansmanı suçlamaları, bu listenin en başında yer alır. Politikacıların ve diğer isimlerin neyi, ne zaman bildiği cevaplanması gereken önemli sorulardır.”

Çevrimiçi yatırım platformu BnkToTheFuture.com’un kurucu ortağı Simon Dixon, kararın ABD’li politikacıların 2024 yılındaki seçimler için kampanya bağışları konusunda daha fazla incelemeyle karşı karşıya kalınmasına da engel olduğunu söyledi.

SBF, 2022 ara seçimleri öncesinde siyasi yelpazenin her iki tarafı için de “önemli bir bağışçı” olduğunu kabul etti. Mahkeme kayıtlarına göre siyasi bağışları 100 milyon doları aştı. 

SBF, duruşması sırasında bağışların FTX’in kardeş şirketi olan Alameda Research’ten alınan kredilerden geldiğini söyledi. Eski CEO, 2024’e kadar 1 milyar dolar bağış yapmayı planlıyordu.

SBF, siyasi bağışların yanı sıra Çinli yetkililere rüşvet vermek için komplo kurma iddialarından ise aklandı.

SBF, elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu, menkul kıymet dolandırıcılığı, emtia dolandırıcılığı komplosu ve kara para aklama komplosu suçların tümünden suçlu bulundu.

Kaynak