Fransa’da enflasyon gerilerken ekonomi daraldı

tarafından
47
Fransa’da enflasyon gerilerken ekonomi daraldı

Fransa’da Kasım enflasyonu beklenenden fazla gerilerken, ekonomi üçüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde daraldı. Bu da yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) baharda faiz oranlarını düşüreceği yönündeki tahminlerinin artırmasına neden oldu.

INSEE istatistik ofisinin Perşembe günü revize ettiği verilere göre, Fransız ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde beklentilere paralel yüzde 0,1 oranında daraldı.

AB uyumlu öncü enflasyon verilerine göre, ülkede enflasyon Kasım ayında yıllık bazda yüzde 3,8 ile beklentilerin altında açıklandı. Bloomberg’in ekonomistlerle gerçekleştirdiği ankete göre verin yüzde 4,1 gerçekleşmesi öngörülüyordu. Enflasyon Ekim ayında yıllık yüzde 4,5 olarak açıklanmıştı.

Fransa’da enflasyon, hükümetin elektrikte tavan fiyat uygulamasını kısmen kaldırması nedeniyle Avrupa’nın diğer ülkelerine göre daha yavaş geriledi. Ancak enflasyon sepetindeki diğer kalemlerin fiyatları daha hızlı düşüş gösterdi.

Bakan Maire: Büyümenin yeniden toparlanabileceğine inanıyorum

Verilerin yayınlanmasından kısa bir süre önce France Inter radyosunda konuşan Maliye Bakanı Bruno Le Maire, gayri safi yurt içi hasılanın gelecek yıl yüzde 1,4’e yükseleceğini söyledi. 2024 ve 2025’te daha düşük bir enflasyon oranıyla karşılaşacaklarını belirten Maire, “Faiz oranları istikrara kavuşacak. Büyümenin yeniden toparlanabileceğine inanıyorum” dedi.

Enflasyonun Euro Bölgesi’nde tekrar gerilemesi, AMB’nin geçen ayki faiz artırımlarını durdurma kararını destekliyor.

Avrupa genelinde fiyat artışları azalırken, Para piyasası yatırımcıları, Frankfurt’taki yetkililerin önerdiğinden daha erken bir zamanda, AMB’nin Nisan ayında mevduat faizinde ilk indirimi gerçekleştireceğini tamamen fiyatlıyor. Ancak piyasadaki iddialara rağmen yetkililer, faiz kesintisine başlamak için aceleleri olmadığı konusunda uyarıyor.

Kaynak