Şimşek: TL’yi desteklemek için vergisel önlem olabilir

tarafından
57
Şimşek: TL’yi desteklemek için vergisel önlem olabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önümüzdeki dönemde büyümenin bir miktar yavaşlayacağını söyledi.

TRT Haber’e konuşan Şimşek “Büyüme rakamı OVP hedeflerimizle parallel gidiyor. 2023’de OVP’deki 4,4’lük hedefi gerçekleştirmiş olursak, dünya ortalamasının çok üstünde büyümüş olacağız” dedi.

Şimşek “Bizim programımız büyümeyi dengelemek. Önemli olan büyümenin kalitesini de artırmak. Yani iç talep ılımlıya dönerken, net ihracatın pozitif etkisinin de artmasını bekliyoruz. Enflasyonu tek haneye düşürebilirsek, sürdürülebilir büyümeyi sağlayabiliriz. Önümüzdeki dönemde verimlilik artışına odaklanacağız Önümüzdeki dönemde büyüme muhtemelen bir miktar yavaşlayacak bunda korkulacak bir şey yok” şeklinde konuştu.

Ekonomik programın çalıştığını ifade eden “KKM’nin azaltılması noktasında önümüzdeki dönemde ilave adımlar atabiliriz” dedi.

Şimşek, TBMM’ye sunulan torba yasa teklifinde, Dövizden elde edilen faiz gelirleriyle Borsa kazançlarına uygulanan vergi oranlarının %40’a kadar çıkarabilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yetki verilmesine ilişkin olarak, “Liralaşma politikasını desteklemek amacıyla önümüzdeki dönemde vergi ve teşvik ile bu sürece katkı sağlayacağız. Şu an için bir ihtiyaç görmüyoruz” açıklamasını yaptı.

Kaynak