Kripto para yatırım ürünleri yoluna devam ediyor

tarafından
66
Kripto para yatırım ürünleri yoluna devam ediyor

CoinShares’e göre kripto para yatırım ürünlerine 22 Aralık’ta sona eren haftada toplam 103 milyon dolarlık giriş yaşandı ve bir önceki haftaki 16 milyon dolarlık çıkışın ardından toparlandı. Kripto borsasında işlem gören ürünlere (ETP’ler) son 13 haftanın 12’sinde giriş yaşanmış oldu. 

Bitcoin fonları, toplamın yüzde 85’ini oluşturan 87,6 milyon dolar giriş ile kripto para birimleri arasında en yüksek girişi yaşadı. Ether ise 7,9 milyon dolarlık para girişiyle ikinci sırada yer aldı. Litecoin ve Avalanche ETP’leri, sırasıyla 400 bin dolar ve 2,6 milyon dolar net para çıkışı yaşayarak genel eğilime ters hareket etti.   

Bölgelere göre bakıldığında, Almanya yüzde 40 ile tüm ülkeler arasında en yüksek miktarda para girişi gerçekleştiren ülke oldu. Almanya’yı yüzde 25 ile Kanada izledi. Girişlerin yüzde 20’si Amerika Birleşik Devletleri’nden ve yaklaşık yüzde 15’i İsviçre’den geldi.  

Kripto fon ürünleri piyasalarında devam eden boğa döngüsü, 29 Eylül haftasında başlamıştı. Bu tarihten önceki 9 haftada kripto fonlarından çıkışlar gerçekleşmişti. 

CoinShares önceki raporlarında, son girişlerin yatırımcıların spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanacağı yönündeki iyimserliğinin bir sonucu olabileceğini öne sürmüştü. Onayın gerçekleşmesi durumunda, başta Bitcoin olmak üzere kripto fonlarına olan talebin artması muhtemel görünüyor.   

346 milyon dolar giriş ile 24 Kasım’da sona eren hafta, 13 haftalık dönemin en büyük girişine sahne olmuştu. O tarihten bu yana girişler önemli ölçüde yavaşlamış olsa da temel eğilim olumlu seyretmeye devam ediyor.  

Kaynak