Bitcoin hashrate yeniden rekor kırdı

tarafından
55
Bitcoin hashrate yeniden rekor kırdı

Bitcoin ağı işlem gücü, Noel gününde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ancak karlılıktaki düşüş, madenciler üzerinde baskı yarattı. 

Blockchain.com’a göre 25 Aralık tarihinde Bitcoin hashrate saniyede 544 exahash (EH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Veriler, hafta sonu boyunca hashrate’in zirveye ulaştığını bildiren Bitinfocharts tarafından da doğrulandı.  

Hashrate, bu yıl iki kattan fazla artarak Ocak ayından bu yana yüzde 130 yükselmiş oldu.  

Bitcoin’in 2023 yılı hashrate grafiği. Kaynak: Blockchain.com  

BTC hashrate artışının yaşandığı dönmemde arttığı aynı dönemde, varlığın fiyatı da neredeyse orantılı yükseldi ve 1 Ocak 2023 tarihinden bu yana yüzde150’ye ulaştı. 

Reflexivity Research kurucu ortağı Will Clemente, hashrate’i logaritmik ölçekte inceleyerek, “2021 yazında Çin’de madencilik yasağı gelmesi bir dönüm noktasıydı” yorumunu yaptı ve “Gezegendeki en güvenli, merkeziyetsiz, açık kaynak kodlu para ağını sonlandırmayı hayal edin, ben yapmazdım” dedi. 

Yüksek hashrate, hashrate ayarlı fiyat gibi teorik fiyat modelleri için iyi olabilir ancak bir sonraki bloğu güvence altına almak amacıyla daha çok çalışmak zorunda kalan madenciler için iyi bir haber değildir. 

Karlılığın bir ölçüsü olan hash fiyatı, BRC-20 çılgınlığının azalmasıyla geçtiğimiz hafta boyunca düşüş yaşadı. HashrateIndex‘e göre Hash fiyatı şu anda günlük, saniye başına terahash için 0,09 dolar.

Karlılık, 17 Aralık tarihinde 2023 yılının en yüksek seviyesi olan 0,136 dolar/TH/sn/gün’den yüzde 34 düşüş yaşadı. Hash fiyatı genellikle yüksek talep sırasında artarak, son yazıt çılgınlığı sırasında olduğu gibi yüksek işlem ücretlerine neden olur.  

Glassnode analisti “Checkmatey”, “Şubat ayından bu yana yüksek ücret baskısını sürdüren Bitcoin mempool’larını tamamen temizlemeden neredeyse yılı tamamlıyoruz” dedi

Bitcoin hash fiyatı ($/TH/s/gün) aylık grafik. Kaynak: Hashrateindex  

Cointelegraph tarafından daha önceden de bildirildiği üzere hashrate ilk olarak Kasım ayı sonlarında 500 EH/s psikolojik seviyesini aşmıştı. 

Kaynak