Meta ve IBM yapay zeka için güçlerini birleştiriyor

tarafından
51
Meta ve IBM yapay zeka için güçlerini birleştiriyor

HANDE BERKTAN

Sosyal medya devi Meta, yapay zekada açık kaynak yazılımı destekleyen bir endüstri kuruluşu olan AI Alliance’ı kurmak için IBM ile işbirliğine gitti.

Meta ve IBM işbirliğinden, AI Alliance doğdu

Yapay zekânın gelişimi ve güvenliğiyle ilgili endişeler, çok az düzenleme olması nedeniyle hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Buna yönelik en yeni sektörel çözüm girişimi Meta ve IBM’den geldi. İki şirket AI Alliance isimli organizasyonu hayata geçirdi.

AI Alliance’ın üyeleri ilk olarak yapay zeka “güven ve doğrulama” ölçümleri, yapay zeka eğitimini ve açık kaynaklı yapay zeka modellerini ve çerçevelerini destekleyen donanım ve altyapı gibi alanları geliştirmeye yönelik çalışma grupları, bir yönetim kurulu ve bir teknik gözetim komitesi oluşturacak. Ayrıca proje standartları ve yönergeleri oluşturacaklar ve ardından yapay zeka alanında değerli ve uyumlu çalışmalar yapan hükümet, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarından gelen önemli mevcut girişimlerle ortaklık kurmayı planlıyor.

AI Alliance’ın misyonu “açık bir topluluğu teşvik etmek ve geliştiricilerin ve araştırmacıların yapay zekada sorumlu inovasyonu hızlandırmasını sağlarken; bilimsel titizlik, güven, güvenlik, güvenlik, çeşitlilik ve ekonomik rekabet gücü tesis etmek” şeklinde tanımlanıyor.
Açık kaynak kullanımı AI Alliance’ın temel direği olarak tanımlanabilir.

“AI Alliance’da yapay zekada güvenlik üzerine çalışmalar da yer alacak”

Meta’nın Küresel İşlerden Sorumlu Başkanı Nick Clegg, yapay zekada güvenlik çalışmalarına dair “AI Alliance ile daha fazla kişinin, yapay zekanın geliştirilmesinde rol almasını, yenilikçi ürünler geliştirebilmesini ve güvenlik üzerinde çalışabilmesini sağlayacağız. AI Alliance, hepimizin güvenlik başta olmak üzere çeşitli konularda ilerleme kaydetmesine yardımcı olabilecek araçları ve bilgileri paylaşmak için araştırmacıları, geliştiricileri ve şirketleri bir araya getiriyor. Yapay zekâdaki en son teknolojiyi geliştirmek ve herkesin sorumlu bir şekilde geliştirme yapmasına yardımcı olmak için iş ortaklarımızla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Meta ve IBM’e bu girişimde Intel, NASA, Cleveland Clinic ve Yale Üniversitesi gibi dünya çapında 50’den fazla kuruluş ve eğitim kurumu katılıyor.

Kaynak