Mt. Gox alacaklılarına geri ödeme yapıldığı iddia edildi

tarafından
37
Mt. Gox alacaklılarına geri ödeme yapıldığı iddia edildi

Sosyal medyada ortaya çıkan haberlere göre, uzun süredir faaliyet göstermeyen batık Bitcoin borsası Mt. Gox alacaklıları, Şubat 2014’ten beri borsada tutulan Bitcoin’leri için geri ödeme almaya başladı.   

Reddit’teki r/mtgoxinsolvency sayfasında yer alan birkaç gönderi, Mt. Gox’un, 24 Şubat 2014’te fonların borsada kilitlenmesinden yaklaşık on yıl sonra, kullanıcılara PayPal aracılığıyla Japon Yeni cinsinden geri ödeme yapmaya başladığını öne sürdü.

Reddit kullanıcısı Free-end254, PayPal ödeme makbuzunu içeren e-postanın ekran görüntüsünü ekleyerek, “Az önce ödeme aldım” dedi.  

Reddit kullanıcıları 26 Aralık’ta Mt. Gox’tan ödeme aldıklarına dair paylaşımlarda bulunmaya başladı. Kaynak Reddit  

“Az önce paramı aldım!” paylaşımında bulunan bir başka Reddit kullanıcısı ise başlangıçta e-postanın bir tür kimlik avı dolandırıcılığı olduğuna inandığını ancak ardından PayPal hesabına ödeme geldiğini iddia etti.

Bir başka kullanıcı ise 0.125 Bitcoin’lik alacağının sadece bir kısmının geri ödendiğini, toplam 30,283 yen (mevcut döviz kuruna göre 200 dolar değerinde) aldığını ve yaklaşık 750 dolarlık ödemenin eksik olduğunu belirtti.  

Alacaklılara yapılacak geri ödemeler, temel geri ödeme, erken toplu geri ödeme ve ara geri ödeme dahil olmak üzere çeşitli dilimler halinde gerçekleştirilecek.  

Mt. Gox’un geri ödemelere başladığına dair ilk iddia 21 Aralık tarihinde, anonim ve Japon bir X kullanıcısının banka havalesi yoluyla Mt. Gox’tan ödeme aldığını ve bunun hesabına Japon Yeni olarak yatırıldığını söylemesiyle ortaya atılmıştı.

Bu olay, Mt. Gox Bitcoin borsasının mal varlığını denetleyen kayyum Nobuaki Kobayashi’nin 21 Kasım’da geri ödemelerin başlamasıyla ilgili olarak alacaklılara e-posta göndermeye başlamasından sadece bir ay sonra gerçekleşti. 

Kobayashi e-postasında, kayyumun alacaklılara ilk geri ödemeleri 2023 yılında nakit olarak yapmayı planladığını ve ödemelere 2024 yılında devam etmeyi beklediğini belirtti. Kobayashi, bireysel alacaklılara yapılacak geri ödemeler için belirli bir zaman vermedi. 

İki ay önce, 21 Eylül tarihinde Mt. Gox heyeti geri ödeme son tarihini 31 Ekim 2023’ten 31 Ekim 2024’e ertelemiş ancak gerekli bilgileri sağlayan alacaklılara bazı geri ödemelerin bu yılın sonuna kadar yapılabileceğini belirtmişti.  

Mt. Gox, Cointelegraph’ın yorum talebine geri dönüşte bulunmadı. 

Kaynak