Solana, son 20 ayın en yüksek seviyesine çıkarken Bitcoin düşüş yaşadı

tarafından
47
Solana, son 20 ayın en yüksek seviyesine çıkarken Bitcoin düşüş yaşadı

Lider kripto para Bitcoin, Noel’de iyi bir performans göstermeyi başaramadı.

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Bitcoin, yüzde 2’lik düşüşün ardından mücadelesini sürdürüyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView‘dan elde edilen veriler, BTC/USD’nin gün içinde yaşadığı yüzde 2’lik düşüşle 42.200 dolara gerilediğini gösterdi. Bu, neredeyse son bir haftanın en düşük seviyesi.

Bitcoin boğaları, Noel sezonunda ne bir “Noel Baba rallisi” ne de bir tatil sürpriziyle karşılaştı.

Bitcoin’in son fiyat hareketleri hakkında yorum yapan Material Indicators, 2023 yılının son günlerinin sorun yaratacağını belirtti. 

X’te paylaştığı bir gönderide, “Yıl sonundaki kâr toplama isteği Bitcoin boğaları için rüzgarı güçlendirecek” dedi ve ekledi:

“Bu geceki D mumu kapanışından önce 21 Günlük MA’yı geri alıp almayacaklarını görmek için bekliyorum.”

BTC/USD 21MA ile bir günlük grafik. Kaynak: TradingView

Material Indicators, Bitcoin’in 21 günlük basit hareketli ortalamasını referans aldı. Yazı kaleme alındığı sırada 43.115 dolar seviyesinde yani spot fiyatın yaklaşık 400 dolar üzerinde yer alıyordu.

Kurucu ortak Keith Alan, daha önce son aylarda destek seviyesi olarak 21 günlük trend çizgisinin önemini vurguladı.

Bununla birlikte lider kripto borsası Binance’teki BTC/USDT order book’taki likidite verileri moralleri pek yükseltmedi. 

BTC/USDT order book likidite verileri. Kaynak: Material Indicators/X

Order book trendleri ile ilgili konuşan trader Skew da aynı şekilde piyasa katılımcılarının düşüşe hazırlandığını ileri sürdü. 

X üzerinde yaptığı paylaşımda, “Daha çok, daha düşük bir kırılma için short pozisyona benziyor, bu short pozisyonları spot satışların devamını görmek isteyecek, aksi takdirde yaklaşık 43.000 dolar seviyesini karşılamak zorunda kalacak.” dedi. 

Solana büyük kazançlarını koruyor

Kripto paraların büyük bir kısmı, yıllık kapanışa yaklaşırken kötü performans gösterse de bunun dışında kalan varlıklar da oldu.

Bitcoin ve en büyük altcoin Ether’in aksine hem BNB hem de SOL, etkileyici bir performans göstemeyi sürdürdü.

BNB/USD ve SOL/USD, yazı kaleme alındığı sırada son yedi gün içinde sırasıyla yüzde 19,5 ve yüzde 56,8 artarken, ETH/USD yalnızca yüzde 1,6 yükseldi.  

Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi SOL, artan gas fee ve airdrop’ların da devreye girmesiyle Noel’de yaklaşık 126 doları gördü ve Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 

SOL/USD 1-week chart. Source: TradingView

Yatırımcılar, daha önce Bitcoin’in ivme kaybetmesi sebebiyle altcoin’lerin parlama şansına vurgu yapmıştı. 

Ticaret şirketi MN Trading’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe’ye göre bunun en büyük kanıtı, genel altcoin piyasa değerinde yaşanan trend değişikliğiydi. 

“Yeniden test yapıldı ve yeterli miktarda destek bulundu. Bu da ilk çeyreğin altcoin piyasa değerine muhtemelen iki kat artış getireceği anlamına geliyor.”

Toplam altcoin piyasa değeri açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/X

Kaynak