Sadece bir kurbandan 4,4 milyon dolar çalındı

tarafından
46
Sadece bir kurbandan 4,4 milyon dolar çalındı

“Pink Drainer” olarak bilinen saldırganlar, “Artırma Onayı” imzalaması için kandırdıkları tek bir kurbandan 4,4 milyon değerinde Chainlink (LINK) çaldı.

Zincir üstü verilere göre kurban “Onayı Artır” işlemini imzaladıktan sonraki bir dakika içindeki iki işlemde toplam değeri 4.4 milyon dolar olan 275.700 LINK kaybetti

Yaklaşık 68.925 LINK, Etherscan’de “Pink Drainer Wallet 2” olarak etiketlenen bir cüzdana aktarılırken 206.775 LINK ise “E70e” ile biten bir cüzdana gönderildi.  

Cointelegraph’a konuşan blokzincir güvenlik firması Scam Sniffer, son hırsızlığın Pink Drainer ile ilgili olduğunu doğruladı ancak kurbanın kimlik avı web sitesiyle nasıl etkileşime girdiğinin belirsizliğini koruduğunu söyledi. Scam Sniffer, son 24 saat içinde en az on adet Pink Drainer bağlantılı dolandırıcılık sitesi tespit ettiğini de sözlerine ekledi.  

Firma, “Bu, kurbanın çok fazla varlığa sahip olduğu tipik bir saldırı” diyerek sözlerine devam etti. 

Son 24 saat içinde tespit edilen Pink Drainer dolandırıcılık web sitelerinin listesi. Kaynak: Scam Sniffer  

Blokzincir araştırmacısı ZachXBT, çalınan fonların o zamandan bu yana Ether karşılığında satıldığını ve şu anda “anlık kripto para borsası” eXch aracılığıyla aklandığını belirtti.  

Pink Drainer geçtiğimiz yıl Evomos, Pika Protocol, OpenAI baş teknoloji sorumlusu Mira Murati ve Orbiter Finance dahil olmak üzere birçok Discord ve Twitter bağlantılı hack olayıyla ilişkilendirilmişti. 

Grup ayrıca kripto habercilerinin taklit edildiği bir dizi dolandırıcılığın da arkasındaydı.

Scam Sniffer Haziran ayında, Pink Drainer tarafından 1.932 kurban üzerinden yaklaşık 3 milyon dolar çalındığını tespit etti.  

Dune Analytics verilerine göre bu sayı, 19 Aralık itibariyle 9.068 kurban üzerinden 18,7 milyon dolara yükseldi.  As of Dec. 19, that number has risen to $18.7 million across 9,068 victims, according to data from Dune Analytics.

Kaynak