Solana (SOL) fiyatı, bugün neden düştü?

tarafından
80
Solana (SOL) fiyatı, bugün neden düştü?

SOL, aralık ayında yüzde 100’ün üzerinde yükselmesinin ardından fiyat düzeltmesiyle karşı karşıya kaldı. SOL’da yaşanan düşüş, yatırımcıların Ether’e dönüşünün bir sonucu gibi görünüyor.

Aşırı alım düzeltmesi

SOL’un fiyatı, Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviye olan 126,50 dolara ulaştıktan sonra, 28 Aralık’ta 101,50 dolara geriledi. 

Trader’ların SOL’un son yükselişinin ardından kâr elde etmeye başladıkları açıkça görüldü. En önemli göstergelerden biri, aralık ayında “aşırı alım” bölgesinde yer alan SOL’un günlük göreceli güç endeksidir (RSI).

SOL’un zengin yatırımcıları, yakın zamanda varlıklarını satmaya başladı. Bir trader 28 Aralık’ta SOL’un yüzde 5’lik düşüşüne yakın bir zamanda Binance’e yaklaşık 32,8 milyon dolar değerinde 303.756 SOL yatırdı ve bu durum potansiyel olarak satış baskısını artırdı.

Solana’nın en büyük rakibi ivme kazanıyor

SOL’un yaşadığı fiyatı düşüşü, rakibi Ethereum’un kazanımlarıyla örtüşüyor. 

Ether’in fiyatı, SOL’un fiyat düzeltmesi yaşadığı sırada yüzde 12,35 artışla 2.450 dolar civarına yükseldi. Sonuç olarak SOL/ETH çifti bu hafta yüzde 23,75 oranında düşüş yaşadı ve bu da sermayenin SOL’dan Ether’e döndüğünü gösteriyor. 

Solana TVL’si 2 milyonluk bir düşüş yaşadı

SOL’un 28 Aralık’taki fiyat düşüşü, SOL dapps ekosistemindeki TVL düşüşün ardından geldi.

DeFi Llama’ya göre Solana TVL’si, 20 Aralık’tan bu yana 2 milyon SOL düştü. Solana uygulamalarındaki kilitlenen SOL miktarının azalması, kripto para borsalarında daha fazla arz anlamına gelebilir ve bu da satış baskısını artırabilir.

SOL fiyat analizi

SOL analistleri, SOL/USD paritesinin daha geniş zaman aralıklı grafiklerde bile aşırı alım bölgesinde olduğunu ve bunun da ocak ayında bir düzeltme ve konsolidasyon olasılığını artırdığını öne sürüyor. 

Ayılar, fiyatı 100 dolar yakınındaki 0,382 Fibonacci hattı desteğinin altında kapatmaya çalışacak. Bunun ardından mevcut seviyeden yüzde 35 düşüşle 0,236 Fibonacci hattındaki bir sonraki büyük destek seviyesine kapıyı açacak. 

Boğalar ise 130 dolar yakınındaki 0,5 Fib çizgisinin üzerinde belirleyici bir haftalık (ve yıllık) bir kapanışı hedefleyecek. Bu seviyenin desteğe çevrilmesi, SOL fiyatını şubat ayına kadar 150 dolara kadar çıkarabilir. 

Kaynak