Yapay zeka, Bitcoin ve kripto paraları geride bıraktı

tarafından
60
Yapay zeka, Bitcoin ve kripto paraları geride bıraktı

Google Trends verilerine göre Google kullanıcıları bu yıl, “Bitcoin” veya “kripto” anahtar kelimelerinden çok, yapay zeka (AI) anahtar kelimesini kullandı. 

2020’den bu yana “Bitcoin” ve zaman zaman “kripto” kelimelerine olan, “AI” kelimesini geride bırakmayı başarmıştı ancak Google’ın verileri bunun Ağustos 2022 civarında tersine dönmeye başladığını gösterdi. 

“AI” aramaları, OpenAI ChatGPT‘nin başlatıldığı ay olan Kasım 2022 civarında artış göstermeye başladı ve o zamandan bu yana kripto ile ilgili arama terimleriyle arasındaki farkı genişletti.  

Yapay zekaya yönelik aramalar 2023 yılında kripto ve Bitcoin’i geride bıraktı. Kaynak Google Trends 

“Yapay zeka” konusu şu anda 91 Google Trends puanına sahipken Bitcoin yalnızca 22 puanda kaldı. Google, bir konunun tüm konulardaki toplam aramalara oranına göre arama terimlerini 0 ila 100 arasında puanlıyor.   

Bitcoin, 2021’in ikinci yarısı ve 2022’nin büyük bir kısmı boyunca ayı piyasasında olduğu için sonuçlar sürpriz olmasa da bu yıl içinde kaybettiği zemini geri kazanmaya başladı.  

Bitcoin yıla, 11 Kasım 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.729 doların çok altında, 16.900 dolardan başladı ancak o zamandan beri CoinMarketCap verilerine göre yaklaşık yüzde 150 değer kazandı ve şu anda 43.400 dolardan işlem görüyor. 

Google Trends, Bitcoin’in en çok El Salvador, Nijerya, Hollanda, Brezilya ve İsviçre’den ilgi gördüğünü gösterdi. 

Ülkelere göre sıralanmış ‘Bitcoin’ Google aramaları. Kaynak: Google Trends  

Öte yandan yapay zeka, aktörlerin işlerini ellerinden alabileceği korkusundan, yapay zeka tabanlı yetişkin hizmetlerinin çoğalmasına ve ChatGPT, Google Bard, Meta AI ve teknoloji milyarderi Elon Musk tarafından başlatılan GrokAI gibi yeni sohbet robotlarına duyulan heyecana kadar uzanan gelişmelerle parlak bir yıl geçirdi.  

Google Trend verileri özellikle Vietnam, Çin, Filipinler ve Myanmar’daki kullanıcıların yapay zekaya ilgi duyduğunu ortaya koydu 

Ülkelere göre sıralanmış ‘Yapay Zeka’ Google aramaları. Kaynak: Google Trends 

X kullanıcısı Autism Capital, 249.900 takipçisiyle 26 Aralık tarihinde paylaştığı gönderisinde bu eğilime ilk dikkat çekenlerden biri oldu

Gönderiye yapılan yorumlardan birinde, eşitsizliğin Bitcoin ve kriptonun yapay zekaya kıyasla daha eski bir alan olmasından kaynaklandığını ve insanların önceki yıllarda kripto terimlerini zaten kapsamlı bir şekilde araştırdıklarını öne sürdü.  

Veri toplayıcısı CoinGecko’nun analizine göre Temmuz ayında yapay zeka, iş arayanlar arasında da açık ara galip geldi.  

Kasım 2022 tarihinde ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle “yapay zeka iş imkanları” aramalarında da artış yaşandığı ve “kripto iş imkanları” aramalarını dört kat geride bıraktığı tespit edildi. 

Kaynak